Gå til indhold

Zevra Denmark A/S

2022
Stiftet
4
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Nordre Fasanvej 215
2000 Frederiksberg
Kort fortalt
Zevra Denmark A/S blev etableret i 2022 og har adresse på Frederiksberg. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 404 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik.
Direktion
Bestyrelse
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
400.000
300.000
200.000
100.000
0
-100.000
-200.000
Likviditetsgrad
151%
God
Afkastningsgrad
66%
Meget god
Soliditetsgrad
32%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2023 2024 2025 2026 , 0 5 10 15
Likviditetsgrad
151%
God
Afkastningsgrad
66%
Meget god
Soliditetsgrad
32%
God
Beløb i DKK 1.000
Omsætning
2024
2025
150.000
100.000
50.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
Omsætning123.33570.973--
Bruttofortjeneste404.024-1.728-12.5481.671
Primært resultat357.338-29.053-28.188-12.009
Finansielle poster netto-3.7163331.58629
Resultat før skat353.622-28.720-26.602-11.980
Årets resultat334.468-132.114-20.506-7.406
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
-100.000
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
400.000
300.000
200.000
100.000
0
-100.000
-200.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver90.204115.976122.419-
Materielle anlægsaktiver2.1982.680298595
Finansielle anlægsaktiver259259259-
Anlægsaktiver i alt92.661118.915122.976123.517
Omsætningsaktiver445.70459.25466.17075.689
Aktiver i alt538.365178.169189.146199.206

Passiver

2025
2024
2023
2022
Egenkapital174.841-159.627-27.513-7
Langfristet gæld63.52157.44951.67030.167
Kortfristet gæld295.954274.954164.659175.118
Passiver i alt538.365178.169189.146199.206
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
600.000
500.000
400.000
300.000
200.000
100.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
200.000
100.000
0
-100.000
-200.000

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-05-13
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-31