Gå til indhold

VIRBAC DANMARK A/S

1992
Stiftet
28
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Profilvej 1
6000 Kolding
Kort fortalt
VIRBAC DANMARK A/S blev etableret i 1992 og har adresse i Kolding. I 2025 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 59 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med medicinalvarer og sygeplejeartikler.
Direktion
Bestyrelse
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
15.000
10.000
5.000
0
-5.000
Likviditetsgrad
134%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
2%
Svag
Soliditetsgrad
29%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30
Likviditetsgrad
134%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
2%
Svag
Soliditetsgrad
29%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2021
2022
2023
2024
2025
15.000
10.000
5.000
0

Resultatopgørelse

2025
2024
2023
2022
2021
Omsætning-----
Bruttofortjeneste59.33764.30562.57254.70152.384
Primært resultat1.00411.15113.3199.6848.500
Finansielle poster netto-2.162-1.6242.135199-1.138
Resultat før skat-1.1599.52715.4549.8837.362
Årets resultat-8617.28012.0107.7115.749
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2021
2022
2023
2024
2025
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2021
2022
2023
2024
2025
15.000
10.000
5.000
0
-5.000

Aktiver

2025
2024
2023
2022
2021
Immaterielle anlægsaktiver1.3881.329551564737
Materielle anlægsaktiver5.3855.2302.6242.4262.248
Finansielle anlægsaktiver495495284258258
Anlægsaktiver i alt7.2677.0543.4593.2473.243
Omsætningsaktiver57.31453.77755.16846.52145.095
Aktiver i alt64.58160.83158.62749.76848.338

Passiver

2025
2024
2023
2022
2021
Egenkapital18.78826.64925.36819.35815.647
Langfristet gæld2.9213.1101.2671.1621.191
Kortfristet gæld42.81630.92831.85929.16131.376
Passiver i alt64.58160.83158.62749.76848.338
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2021
2022
2023
2024
2025
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2021
2022
2023
2024
2025
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2025
2024
2023
2022
2021
Startdato2025-01-012024-01-012023-01-012022-01-012021-01-01
Slutdato2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-31