Gå til indhold

DANMON GROUP A/S

1980
Stiftet
13
Ansatte
Seneste nyheder
7. juni 2021
·
MIR

Ross Video shopper videre

The combination of Primestream MAM and media tools plus our world leading automation, graphics, and powerful newsroom computer system tools is extremely enticing and will provide customers with a truly world-class, end-to-end integrated Media Asset Management solution, slutter han og understreger dermed at der – efterhånden – er kommet en ny “meget stor” spiller på banen i forhold til alt Ross, som vi gætter på at du køber hos
Danmon
her i landet.
Læs artikel
Hent flere nyheder
Adresse
Nybrovej 99
2820 Gentofte
Kort fortalt
DANMON GROUP A/S blev etableret i 1980 og har adresse i Gentofte. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 4,8 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen engroshandel med informations- og kommunikationsudstyr.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
DANMON GROUP A/S
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000
Likviditetsgrad
111%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-10%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
11%
Tilfredsstillende
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 10 20 30
Likviditetsgrad
111%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
-10%
Ikke tilfredsstillende
Soliditetsgrad
11%
Tilfredsstillende
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste4.80912.8326.64518.95225.979
Primært resultat-9.559-258-6.6292.3377.475
Finansielle poster netto-882-279-777-364-468
Resultat før skat-10.441-536-7.4061.9737.007
Årets resultat-8.155-436-5.7971.5265.451
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
10.000
5.000
0
-5.000
-10.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver43212382408-
Materielle anlægsaktiver7621.039827460642
Finansielle anlægsaktiver323788776760701
Anlægsaktiver i alt1.1282.0391.9851.6271.344
Omsætningsaktiver92.74990.36368.60679.66965.897
Aktiver i alt93.87792.40270.59081.29767.240

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital10.01115.56516.00217.29915.773
Langfristet gæld632611729860868
Kortfristet gæld83.23476.10553.70863.04250.599
Passiver i alt93.87792.40270.59081.29767.240
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-04-012024-04-012023-04-012022-04-012021-04-01
Slutdato2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-312022-03-31