Gå til indhold

A/S KNUD JEPSEN

1987
Stiftet
168
Ansatte
Seneste nyheder
Hent flere nyheder
Adresse
Skanderborgvej 193
8382 Hinnerup
Kort fortalt
A/S KNUD JEPSEN blev etableret i 1987 og har adresse i Hinnerup. I 2026 viste regnskabet en bruttofortjeneste på DKK 82 mio. Virksomheden er et aktieselskab i branchen dyrkning af andre etårige afgrøder.
Direktion
Bestyrelse
Ejerforhold
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
-1.000
Likviditetsgrad
145%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
18%
God
Opgjort i fuldtidsækvivalenter (FTE)
Ansatte
, 2022 2023 2024 2025 2026 , 0 50 100 150 200
Likviditetsgrad
145%
Tilfredsstillende
Afkastningsgrad
3%
Svag
Soliditetsgrad
18%
God
Beløb i DKK 1.000
Primært resultat
2022
2023
2024
2025
2026
8.000
6.000
4.000
2.000
0

Resultatopgørelse

2026
2025
2024
2023
2022
Omsætning-----
Bruttofortjeneste82.68878.46773.01766.45375.434
Primært resultat4.6684.3323.8328016.649
Finansielle poster netto-2.184-2.330-1.824-1.036-682
Resultat før skat4.3113.4534.142-8246.187
Årets resultat4.9522.9084.354-7454.789
Beløb i DKK 1.000
Bruttofortjeneste
2022
2023
2024
2025
2026
100.000
80.000
60.000
40.000
20.000
0
Beløb i DKK 1.000
Årets resultat
2022
2023
2024
2025
2026
5.000
4.000
3.000
2.000
1.000
0
-1.000

Aktiver

2026
2025
2024
2023
2022
Immaterielle anlægsaktiver7744.2577.3819.50711.002
Materielle anlægsaktiver68.19658.85748.44851.30753.446
Finansielle anlægsaktiver14.53912.80611.6249.9709.285
Anlægsaktiver i alt83.50875.92067.45370.78573.733
Omsætningsaktiver63.62870.23655.74053.63153.158
Aktiver i alt147.136146.156123.193124.416126.891

Passiver

2026
2025
2024
2023
2022
Egenkapital25.92921.07018.11818.75519.480
Langfristet gæld77.20182.32860.86766.05954.821
Kortfristet gæld44.00642.30741.47236.76649.674
Passiver i alt147.136146.156123.193124.416126.891
Beløb i DKK 1.000
Aktiver i alt
2022
2023
2024
2025
2026
150.000
100.000
50.000
0
Beløb i DKK 1.000
Egenkapital
2022
2023
2024
2025
2026
30.000
25.000
20.000
15.000
10.000
5.000
0

Regnskabsperiode

2026
2025
2024
2023
2022
Startdato2025-05-012024-05-012023-05-012022-05-012021-05-01
Slutdato2026-04-302025-04-302024-04-302023-04-302022-04-30