Gå til indhold
PR-foto credit
Annoncørbetalt indhold

Den perfekte gave findes ikke – eller gør den?

Denne artikel er sponsoreret af Aalborg Storcenter

Hvad er den perfekte gave? Den gave, alle bliver glade for og ingen bytter? Den gave, der både kan gives til ham, der har alt og hende, der lige er flyttet hjemmefra? Og som ovenikøbet ikke kræver, at du skal ind og ud af de mange butikker? Svaret er et gavekort købt online. Den perfekte, personlige gave, der med garanti vækker glæde hos modtageren.   

Vi har alle sammen følt den. Skuffelsen ved at åbne gaven fra tante Dorthe juleaften. Du har luret, at det er de sko, du ønsker dig, men åbner kassen og opdager, at det alligevel er de forkerte. Der er ingen anden udvej end at smile, kramme, takke og bytte. Men hvorfor gentage seancen til næste jul og risikere, at din gave bliver givet forgæves?

Vi giver gaver for at glæde hinanden og ofte kommer den glæde i form af gavekort til de helt rigtige butikker. Og det var også det, som tante Dorthe skulle have gjort – fundet den rigtige butik. Eller mere simpelt – hun skulle have købt et gavekort online til Aalborg Storcenter.


Hvorfor kun give gavekort til én butik?

Det eneste problem med et gavekort er, at det ofte kun kan udløses i én bestemt butik. Og, ligesom det ikke altid er nemt at finde den rigtige gave, kan det også være svært at finde den rigtige butik. Så hvordan køber du det rigtige gavekort?

Claus Münster, driftschef hos Aalborg Storcenter, har svaret: ”Vi tilbyder kunder at købe gavekort online, der gælder til næsten alle vores butikker i Center Syd. Vi har 80 unikke butikker, hvor alle mennesker – ligegyldig alder, behov og ønsker – kan finde noget, der falder i god smag. Om modtageren vil finde sin gave i tøjbutikker eller elektronik-butikker eller begge dele, betyder ikke noget. For gavekortet kan bruges i flere forskellige butikker. Med et gavekort til Aalborg Storcenter, skal du nok finde, hvad du søger.”

Ifølge Claus Münster er hemmeligheden bag den perfekte gave simpel og kræver kun et par klik med musen. Belejligt, hvis du ikke orker jule-racet eller er sent ude.


Slip for julegave-racet

Du behøver ikke at besøge Aalborg Storcenter for at købe et gavekort. Det kan købes online og enten afhentes i centerinformationen eller blive tilsendt med posten. Og der går intet af charmen. Hos Aalborg Storcenter kommer gavekortet i form af et kreditkort, som nemt og elegant kan pakkes ind og lægges under træet.

Er du stadig i tvivl om, hvilken gave du skal give? Gavekortet til Aalborg Storcenter gør det nemt.

Om Annoncørbetalt indhold

Annoncørbetalt indhold er et annonceformat, der er blevet til i samarbejde mellem JFMs kommercielle afdelinger og en annoncør.

JFMs uafhængige redaktionelle medarbejdere er således ikke involveret i nogen faser af udviklingen af det betalte indhold. Lige som annoncørerne ikke har nogen indflydelse på det redaktionelle indhold på JFMs nyhedssites.

Når en artikel er markeret med ’annonce’ eller ‘annoncørbetalt indhold’, betyder det, at en annoncør har betalt for artiklen og har haft indflydelse på indholdet i den konkrete artikel.

Annoncørbetalt indhold skal leve op til JFMs nyhedssites øvrige stil, tone og den generelle kvalitet, som læserne normalt forventer sig at møde.

Annoncørbetalt indhold vil altid være tydeligt afmærket med ‘Annoncørbetalt indhold’ og annoncørens navn for at gøre det tydeligt for vores læsere, at artiklen er betalt.