Restriktioner: "Fra den 1. februar om ganske få dage vil Danmark igen være åbent. Helt åbent," sagde statsminister Mette Frederiksen (S) onsdag aften på coronapressemøde nummer 26 i Spejlsalen på Christiansborg.
Det var ventet, at restriktionerne herhjemme ville forsvinde, men til pressemødet blev det slået helt fast, at det fra tirsdag i næste uge er slut med langt de fleste restriktioner. Vi skal nu igen vænne os af med mundbind, coronapas og et natteliv, der lukker klokken 23, og myndighederne vil ikke længere anse coronavirus som en samfundskritisk sygdom. Blot enkelte restriktioner ved indrejse til Danmark kan få lov at bestå i foreløbigt fire uger.
Birgit MuurholmJeg kommer til at savne, at det er blevet almindeligt ikke at kramme folk.
Det vækker glæde hos mange, at man nu kan se frem til et liv med frie tøjler. Avisen Danmark har spurgt, hvad nogle af dem glæder sig til - og om de måske kommer til at savne nogle af de vaner, vi har tillagt os i løbet af de to seneste år med pandemien.