Annonce
Mange Newcastle-fans havde klædt sig ud i forbindelse med holdets kamp mod Tottenham i weekenden. Det var Newcastles første hjemmekamp, efter at klubben havde fået nye saudiarabiske ejere. Foto: Simon Bellis/Ritzau Scanpix
Sport

Medie: Premier League lukker for sponsoraftaler med ejere

Konkurrenterne vil undgå, at Newcastle laver urimeligt lukrative sponsoraftaler med klubbens nye, rige ejere.

Den saudiarabiske overtagelse af Premier League-klubben Newcastle får klubbens konkurrenter til at frygte, at den nordøstengelske klub vil få et ekstraordinært højt budget i fremtiden via sine stenrige ejere.

Derfor vedtog Premier League-klubberne mandag på et krisemøde et forslag, der blokerer klubbernes mulighed for at indgå sponsorater eller andre former for kommercielle aftaler med virksomheder, der har en direkte forbindelse til ejerne af en Premier League-klub.

I første omgang gælder aftalen i en måned. Imens skal det undersøges, om aftalen kan gøres permanent.

Det skriver normalt velinformerede The Guardian og Sky Sports. Medierne skriver, at 18 ud af 20 Premier League-klubber støttede op om forslaget.

Manchester City - hvis ejere kommer fra De Forenede Arabiske Emirater - stemte ikke, mens Newcastle som forventet stemte imod. Newcastles advokater har vurderet, at en sådan aftale er ulovlig.

Konkurrenterne frygter, at Newcastle vil kunne indgå sponsoraftaler på et niveau, der ligger langt over sponsoraternes egentlig værdi. På den måde får klubben tilført en masse penge, der kan bruges på spillerindkøb og lønninger.

I så fald vil Newcastle samtidig overholde de finansielle fairplayregler, fordi klubben selv genererer indtægten.

The Guardian om aftale mellem PL-klubber

Det er den saudiarabiske investeringsfond PIF, der har overtaget aktiemajoriteten i Newcastle. Fonden kontrolleres af den saudiarabiske kronprins Mohammad bin Salman og har en enorm pengetank. PIF anslås at have en værdi på over 2,5 billioner kroner.

/ritzau/

Forsiden netop nu
Danmark

CO2-afgift koster tusindvis af job: Se, hvor i landet det rammer hårdest

Danmark

Nul mundbind og coronapas vækker glæde: "Jeg er fra England, og jeg har ikke været hjemme i 2,5 år."

Danmark

Topnazistens lillebror reddede mange fra de tyske kz-lejre: Men helten Albert endte selv som udstødt og glemt - fordi han hed Göring

Podcasts

Lyt: Messerschmidt vandt – og hvad sker der nu?

Danmark

Kommission skal hjælpe minoritetskvinder til frihed

Udland

USA anmoder om møde i FN og genbekræfter støtte til Ukraine

Udland

39 personer ventes døde efter bådulykke ved Floridas kyst

USA's kystvagt forventer ved solnedgang torsdag at indstille søgningen efter 34 personer, der har været savnet efter en bådulykke ved Floridas kyst.

Kultur For abonnenter

5 stjerner til finsk drama: Sovevogn mod verdens ende

Film: Unge, finske Laura ved ikke helt, hvor hun vil hen i livet. Hun ser helst sig selv som del af kæresten, russiske Irinas kulturelt elitære slæng, men føler sig langt mere som det kiksede og akavede påhæng, der konstant befinder sig uden for cirklen og drilles, fordi hun hverken kan holde rigtigt på et vinglas eller udtale forfatterikonernes navne rigtigt.

Kultur For abonnenter

Kunstfilm med vanvittig spændingskurve: Dansk dokumentar går tæt på Leonardo da Vincis mystiske værk

Dokumentarfilm: Den afsindige historie om Kristus-maleriet "Salvator Mundi" åbner i New Orleans, hvor kunstjægeren Robert Simon opdager et glemt værk af Leonardo da Vinci i et skummelt auktionshus og erhverver det for blot 1175 dollars.

Danmark

Forsker overrasket: Corona-utryghed har ikke sat sig i denne gruppe

Danmark

Mette kæmper for retten til at dø: Regeringen vil give ældre ret til at fravælge genoplivning

Danmark

Regeringen vil give check til danskere ramt af høje gaspriser

Kultur For abonnenter

Filmanmeldelse af 'Lamb': Kan de gamle islandske fortællinger lære det egocentriske, moderne menneske noget om sig selv?

Indland For abonnenter

Hvert tredje barn har oplevet at blive krænket på internettet

Erhverv

Trods chipmangel: Apple sætter rekord med milliardsalg

Kultur For abonnenter

Filmanmeldelse: 'Tag min hånd' med Mille Dinesen er enten halvsjov komedie eller et relativt morsomt drama

Debat

Tre ministre i debatindlæg: Antisemitisme skal ikke slå rødder i Danmark